Црква „Св. Илија“ - Габрово

Свети Илија — православен христијански храм кој се наоѓа во струмичкото село Габрово.[1] Црквата била изградена во 1874 година.

Свети Илија
македонска православна црква
Епархија Струмичка
Местоположба

Карта

Место Габрово
Општина Струмица
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пророк Илија
Изградба 1874
Архитектонски опис

Наслов уреди

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.