Црква „Св. Илија“ - Велгошти

црква во селото Велгошти

Свети Илија — манастирска црква на Велгошкиот манастир „Св. Илија“ во охридското село Велгошти.[1]

Свети Илија

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Велгошка
Местоположба

Карта

Координати 41°8′00.73″N 20°50′50.72″E / 41.1335361° СГШ; 20.8474222° ИГД / 41.1335361; 20.8474222
Место Велгошти
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 1937
Живопис 1946
Зограф Рафе Крстов Коловски
Марјан Ристески
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата е сместена над селото Велгошти.[2] Се наоѓа на околу 1 километар североисточно од селото на една висорамнина.[3]

Историја

уреди

Црквата била изградена во 1937 година. Истата била возобновена во 1970 година.[4]

Над вратата од внатрешната страна на црквата е забележано следново:[3]

„По иницијатива на покојнија Алексо Стефанов Шокаров од село Велгоште подагнат је овај храм во 1937 година, а по иницијатива на сегашнија енориски свештеник во село Велгоште Леонид Јованов Трпенов изработени се: иконостасот живописот на иконостасот и живописот на црковниот ѕид во 1946 година“.

Црквата била подигната на темели на постара црква, која ја имала скоро истата големина.[3]

Архитектура

уреди

Фрескоживопис

уреди

Црквата добила фрескоживопис и иконостас во 1946 година од страна на зографот Рафе Крстов Коловски од селото Лазарополе.[4]

Во 1970 година, добила нов фрескоживоп од уметникот Марјан Ристески од село Велгошти.[4]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 48. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. Трифуноски, Јован Ф. (1992). Охридско-струшка област : антропогеографска проучавања. Београд: Српска академија наука и уметности. ISBN 8670251582. OCLC 27418468.
  3. 3,0 3,1 3,2 Ристески, Стојан (1982). Велгошти: прилог за монографија. Охрид: Месна заедница на Велгошти.
  4. 4,0 4,1 4,2 „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-24.

Надворешни врски

уреди