Црква „Св. Илија“ - Аргулица

црква во селото Аргулица
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Илија
Црква „Св. Илија“ - Аргулица 11.jpg

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Брегалничка
Архијерејско намесништво Штипско
Парохија Карбинска
Местоположба
Координати 41°49′06.74″N 22°16′48.02″E / 41.8185389° СГШ; 22.2800056° ИГД / 41.8185389; 22.2800056Координати: 41°49′06.74″N 22°16′48.02″E / 41.8185389° СГШ; 22.2800056° ИГД / 41.8185389; 22.2800056
Место Аргулица
Општина Карбинци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Илија
Изградба 2 август 1998
Архитектонски опис

Свети Илија — главна селска црква во штипското село Аргулица, Македонија.

МестоположбаУреди

Црквата се наоѓа на самото сретсело.

ИсторијаУреди

Камен-темелникот на црквата бил поставен на 2 август 1998 година од страна на тогашниот митрополит Брегалнички г. Стефан.[1]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Карбинска парохија“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Посетено на 2021-02-25.

Надворешни врскиУреди