Црква „Св. Димитриј“ - Лехово

црква во Лехово, Леринско

Свети Димитриј (грчки: Aγίου Δημητρίου) — црква во селото Лехово, Леринско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Костурската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Димитриј
Aγίου Δημητρίου
Карта
40°35′2″N 21°29′25″E / 40.58389° СГШ; 21.49028° ИГД / 40.58389; 21.49028
МестоЛехово, Леринско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Завршена1812 / 1868
Управа
Архијерејско намесништвоАјтоско
ЕпархијаКостурска

Црквата е изградена во 1812 г., а обновена во 1868 г..[1] Претставува уникатен историски објект на во подрачејто и затоа е прогласена за историски споменик.

Во 1987 г. храмот е прогласен за споменик на културата.[2] Во 2002 г. за заштитен споменик е прогласена и неговата камбанарија.[3]

Во внатрешноста, црквата има вредни резбани елементи — иконостас, владички престол, амвон и проскинитар.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 „Αρχιτεκτονική“. Κοινότητα Λεχόβου. Архивирано од изворникот на 2015-12-23. Посетено на 11 мај 2015.
  2. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΑΡΧ/Β1/Φ36/51769/1231/26-1-1987 - ΦΕΚ 281/Β/9-6-1987“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-04-30. Посетено на 10 мај 2015.
  3. „ΥΑ ΥΠΠΟ/ΔΙΛΑΠ/Γ/590/35066/6-6-2002 - ΦΕΚ 872/Β/12-7-2002“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 24 јануари 2021. Посетено на 2 јули 2020.