Црква „Св. Димитриј“ - Кула

црква во Кула, Серско

Свети Димитриј (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου) — црква во селото Кула, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Димитриј
Αγίου Δημητρίου
Карта
41°9′29.2″N 23°24′49.2″E / 41.158111° СГШ; 23.413667° ИГД / 41.158111; 23.413667Координати: 41°9′29.2″N 23°24′49.2″E / 41.158111° СГШ; 23.413667° ИГД / 41.158111; 23.413667
МестоКула, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Завршена1983
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1983 г. и осветена од митрополитот Максим Серски. Градбата претставува трикорабна базилика со женска црква.

Во парохијата влегуваат и црквите „Воздвижение на Чесниот Крст“, „Св. Ѓорѓи“, „Св. Илија“, „Св. Пантелејмон“ и „Св. Јован Претеча“.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου Άνω Βροντού“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 31 октомври 2014.