Црква „Св. Димитриј“ - Кавадарци

Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Света Димитриј Мироточиви
Svdimitrija.jpg
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Местоположба

Карта

Место Кавадарци
Општина Кавадарци
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Изградба 19 век
Живопис 19 век
Зограф непознато
Архитектонски опис
Архит. тип трикорабна

Свети великомаченик Димитријмакедонски православен храм, кој се наоѓа во во Кавадарци.

Централна парохиска црква била возобновена во 1834 година. Според народните преданија била делумно фрескоживописана во 1843 година од тогашни зографи за кои не постои никаков поточен запис. Олтарскиот простор повторно бил живописан од страна на зографската тајфа на Светозар Богдановски од Велес во 1995 година.

Според својата архитектурна форма таа е трикорабна базилика. Во црквата има два помошни олтари со иконостаси од јужната и северната страна. Едниот олтар е посветен на св. вмч Димитрија, а другиот на Преподобна Параскева (Св. Петка). Иконите датираат од времето кога е возобновена црквата 1843 година, но зографите кои ги изработиле се непознати[1].

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди