Црква „Св. Димитриј“ - Вешје

црква во селото Вешје, Македонија

Свети Димитриј — помала селска црква во неготинското село Вешје, Македонија.

Свети Димитриј
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Координати 41°22′39″N 22°08′03″E / 41.37750° СГШ; 22.13417° ИГД / 41.37750; 22.13417
Место Вешје
Општина Неготино
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Архитектонски опис

Местоположба

уреди

Црквата се наоѓа надвор од селото, во рамки на самото археолошко наоѓалиште Ракита Црква. Храмот се наоѓа на местото на некогашното селиште Ракето (или Ракито).[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. стр. 322–325.