Црква „Св. Димитриј“ - Велгошти

црква во селото Велгошти

Свети Димитриј — понова селска црква во охридското село Велгошти.[1]

Свети Димитриј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Охридско
Парохија Велгошка
Местоположба

Карта

Координати 41°7′54.77″N 20°49′52.51″E / 41.1318806° СГШ; 20.8312528° ИГД / 41.1318806; 20.8312528Координати: 41°7′54.77″N 20°49′52.51″E / 41.1318806° СГШ; 20.8312528° ИГД / 41.1318806; 20.8312528
Место Велгошти
Општина Охрид
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј
Изградба 1983
Осветување 1983
Архитектонски опис

Местоположба Уреди

Црквата е сместена во самото село, а околу нејзе се наоѓаат куќи.

Историја Уреди

Црквата била изградена во 1983 година и истата година била осветена од страна на митрополитот Дебарско-кичевски г. Тимотеј.[2]

Галерија Уреди

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. стр. 48. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Дебарско-кичевска епархија - Намесништва“. www.dke.org.mk. Посетено на 2019-12-22.

Надворешни врски Уреди