Црква „Св. Димитриј“ - Пареши

Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Вмч. Димитрија
Храм Св. Димитрија Село Пареше.jpg

Поглед кон црквата

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба
Населено место Пареши
Општина Центар Жупа
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Димитриј Солунски
Завршено 1993
Осветување 1993
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Великомаченик Димитриј е главната селска црква во дебарското село Пареши. Црквата е изградена во поново време на постари темели. Осветена е во 1993 година.[1]

НаводиУреди

  1. „Цркви во Дебарко-реканската парохија“ (македонски). Дебарско-кичевска епархија. конс. 2010-09-03.