Црква „Св. Василиј“ - Крушево

црква во близина на градот Крушево
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Василиј
Church of Saint Basil the Great - Trstenik.jpg
македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Крушевско-демирхисарско
Парохија Втора крушевска
Местоположба

Место Крушево
Општина Крушево
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Василиј
Архитектонски опис

„Св. Василиј“ — црква на 8 км од градот Крушево, во близина на некогашното село Трстеник, кое за време на своето постоење броело околу 80 куќи. На темелите на некогашната црква на 11 октомври 1995 година започнала изградбата на овој манастир[1].

НаводиУреди

  1. „Цркви во Крушево“. Визит Крушево. Посетено на 2010-09-09.