Црква „Св. Варвара“ - Драма

црква во Драма, Егејска Македонија

Света Варвара (грчки: Αγίας Βαρβάρας) — црква во градот Драма, Егејска Македонија. Влегува во состав на Драмската епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Света Варвара
Αγίας Βαρβάρας
Поглед на црквата
41°9′2″N 24°8′26″E / 41.15056° СГШ; 24.14056° ИГД / 41.15056; 24.14056Координати: 41°9′2″N 24°8′26″E / 41.15056° СГШ; 24.14056° ИГД / 41.15056; 24.14056
МестоДрама
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1920
Управа
Архијерејско намесништвоДрамско
ЕпархијаДрамска

Црквата е сместена близу изворите на Драматица.[1] Според месното предание, на ова место имало црква посветена на Света Варвара. Во 1830 г. црквата була срушена од Османлиите, за на нејзино место да се подигне џамија. Меѓутоа ноќта езерото се прелеало и го поплавило местото, осуетувајќи ја изградбата на џамија. Во 1920 г. на ова место е изградена сегашната црква.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „2500 χρόνια ιστορίας σε 60'. Πολιτιστική Διαδρομή στην πόλη της Δράμας“ (PDF). Δήμος Δράμας. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-11-26. Посетено на 25 ноември 2016.
  2. 2,0 2,1 „Η Αγία Βαρβάρα στη Δράμα“. Ρωμνιός - Τομέας Νεότητος της Ενωμένης Ρωμοησύνης. Посетено на 15 ноември 2016.[мртва врска]

Надворешни врскиУреди