Црква „Св. Атанасиј“ - Чифлик

црква во селото Чифлик, Македонија

Света Атанасиј — главна селска црква во демиркапиското село Чифлик, Македонија.[1][2]

Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Демиркаписка
Местоположба

Карта

Координати 41°23′19″N 22°13′34″E / 41.38861° СГШ; 22.22611° ИГД / 41.38861; 22.22611
Место Чифлик
Општина Демир Капија
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1857
Осветување 1873
Архитектонски опис

Црквата се наоѓа надвор од селото, на самиот пат кон градот Демир Капија. Околу црквата се наоѓаат селските гробишта.

Местоположба

уреди

Црквата е сместена надвор од самото село.

Историја

уреди

Црквата била подигната во 1857 година.[2][3]

Црквата била подигната на местото на стариот манастир „Св. Петка“.[4]

Архитектура

уреди

Фрескоживопис

уреди

Црквата добила фрескоживопис во 1879 година, насликан од браќата Вангел, Никола и Коста од Крушево.[2]

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Повардарска епархија - Демиркаписка парохија“. www.povardarska-eparhija.org.mk. Посетено на 2021-09-30.
  3. „Стратегија за развој на туризмот во Општина Демир Капија 2020-2024“ (PDF). Општина Демир Капија. Архивирано од изворникот (PDF) на 2021-05-21. Посетено на 30 септември 2021.
  4. Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. стр. 284.

Надворешни врски

уреди