Црква „Св. Атанасиј“ - Ранци

црква во Ранци, Кајларско

Свети Атанасијпреродбеничка црква во селото Ранци, Кајларско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Леринско-преспанско-еордејската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Атанасиј
Αγίου Αθανασίου
Живопис на Свети Атанасиј од црквата
Карта
40°30′0.8″N 21°50′43.7″E / 40.500222° СГШ; 21.845472° ИГД / 40.500222; 21.845472
МестоРанци, Кајларско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1874
Управа
Архијерејско намесништвоКајларско
ЕпархијаЛеринско-преспанско-еордејска

Црквата е изградена во 1874[1] или 1887 година.[2] Овој гробишен храм е сместен на северозападниот кај на селото и е најстарата од опсанатите цркви во селото. Претставува еднокорабна, едноапсидна, бескуполна камена базилика — тип исклучително распространет на подрачјето на Каракамен во тоа време.[3]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. „Ερμακιά“. Χάρτης της Ελλάδος. Архивирано од изворникот на 2016-03-04. Посетено на 7 јануари 2015.
  2. „Πληροφορίες τοπωνυμίου“. Greek tourism guide - GTP. Посетено на 5 јануари 2015.
  3. „Οδοιπορικό στα μνημεία της Εορδαίας - Ο ναός του αγίου Αθανασίου στην Ερμακιά“. Dou στη ενημέρωση. Архивирано од изворникот на 2015-01-07. Посетено на 7 јануари 2015.