Црква „Св. Атанасиј“ - Пашино Рувци

црква во селото Пашино Рувци, Македонија

Свети Атанасиј — главна селска црква во прилепското село Пашино Рувци, Македонија.[1][2]

Свети Атанасиј

Поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Обршанска
Местоположба

Карта

Координати 41°16′27″N 21°22′5″E / 41.27417° СГШ; 21.36806° ИГД / 41.27417; 21.36806Координати: 41°16′27″N 21°22′5″E / 41.27417° СГШ; 21.36806° ИГД / 41.27417; 21.36806
Место Пашино Рувци
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Атанасиј
Изградба 1988
Архитектонски опис

Местоположба Уреди

Црквата се наоѓа во западниот дел на селото.[3]

Историја Уреди

За црквата нема податоци кога е подигната, иако се мисли дека е доста стара.[3] Во црквата и во нејзиниот двор се наоѓаат повеќе споменици од мермер, и тоа: фрагментирана надгробна стела со грчки и латински натпис која на средината има претстава на коњаник и пред него дрво; женска статуа од бел мермер без глава, висока 1,35 м, и капител украсен со волути и акантус.[4]

Според натпис на самата црква, истата била подигната во 1988 година, а обновена во 1998 година.[5]

Галерија Уреди

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. „Обршанска Парохија | Преспанско - Пелагониска Православна Епархија“. Посетено на 2022-01-09.
  3. 3,0 3,1 Трифуноски; Јован Ф. (1998). Bitoljsko-Prilepska kotlina: antropogeografska proučavanja. Белград: Српска академија на науките и уметностите. ISBN 8670252678. OCLC 41961345.
  4. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 305. ISBN 9989-649-28-6.
  5. „Црква „Свети Атанасиј", село Пашино Рувци“. OLDPRILEP.COM. 2017-04-03. Посетено на 2022-01-09.

Надворешни врски Уреди