Црква „Св. Атанасиј“ - Жупан

црква во Жупан, Населичко, Егејска Македонија

Свети Атанасиј (грчки: Άγιος Αθανάσιος Πενταλόφου) — црква во селото Жупан, Населичко, Егејска Македонија. Влегува во состав на Шишанско-сачишката епархија на Цариградската патријаршија.[1][2]

Свети Атанасиј
Άγιος Αθανάσιος
МестоЖупан, Населичко
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1816
Управа
ЕпархијаШишанско-сачишка

Црквата е изградена во март 1816 г. од Костас Карас и се наоѓа на сретселото. Претставува трикорабна базилика. Според месноо предание, првично била посветена на Рождеството Богородично, но подоцна преименувана во Свети Атанасиј поради страв од чума.[2]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Ιεροί Ναοί και εξωκλήσια του Αγίου Αθανασίου στο Βόιο“. Το Βόιον. Посетено на 4 јануари 2015. Архивирано на 4 јануари 2015 г.
  2. 2,0 2,1 „Εκκλησίες Κοζάνης“. Δυτική Μακεδονία: Μνημεία, παράδοση, εκδρομές, δραστηριότητες. Посетено на 17 февруари 2018. Архивирано на 18 февруари 2018 г.