Црква „Св. Атанасиј“ - Глоѓи

Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Атанасиј
Македонска православна црква
Епархија Полошка
Архијерејско намесништво Тетовско
Парохија Вратничка
Местоположба
Координати 42°05′19.9″N 21°03′30.6″E / 42.088861° СГШ; 21.058500° ИГД / 42.088861; 21.058500Координати: 42°05′19.9″N 21°03′30.6″E / 42.088861° СГШ; 21.058500° ИГД / 42.088861; 21.058500
Населено место Глоѓи
Општина Теарце
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Атанасиј Александриски
Изградба 1863
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Свети Атанасиј — македонска православна црква во тетовското село Глоѓи.[1] Црквата се наоѓа на северниот раб на селото, под падините на Шар Планина. Секоја година на 14 август на празникот Макавеи кога се свалат Седумте маченици Макавејски, во црквата се одржува осветување на калачи и голем црковно-народен собор.[2] Во 2008 година во црковниот двор бил осветен камел-темелникот на крстилницата.[3]


НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 
  2. Во црквата на св. Атанасиј во с. Глоѓи, тетовско
  3. 15.08.2008 - Големо славје во Глоѓи, православните мештани го чествуваа празникот посветен на седумте маченици Макавеи

ПоврзаноУреди