Црква „Св. Антониј“ - Жервохор

црква во Жервохор, Нигритско

Свети Антониј (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Αντωνίου) — црква во селото Жервохор, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм.[1]

Свети Антониј
Αγίου Αντωνίου
40°52′31.6″N 23°35′35.1″E / 40.875444° СГШ; 23.593083° ИГД / 40.875444; 23.593083Координати: 40°52′31.6″N 23°35′35.1″E / 40.875444° СГШ; 23.593083° ИГД / 40.875444; 23.593083
МестоЖервохор, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1983
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

ИсторијаУреди

Црквата се наоѓа на јужниот крај на селото. Изградена е во 1983 г. Претставува трикорабна куполна базилика, која на исток завршува со три конхи. Во 1986 г. започнало нејзиното живописување.[1]

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 „Ιερός Ναός Ἁγίου Αντωνίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 24 октомври 2019.