Црква „Св. Јован Претеча“ - Бајрактар

црква во Бајрактар, Нигритско

Свети Јован Претеча (грчки: Τιμίου Προδρόμου) — црква во селото Бајрактар, Нигритско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија. Има улога на парохиски храм..[1]

Свети Јован Претеча
Τιμίου Προδρόμου
Карта
40°56′0.6″N 23°33′56.6″E / 40.933500° СГШ; 23.565722° ИГД / 40.933500; 23.565722
МестоБајарктар, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Завршена1951
Управа
Архијерејско намесништвоНигритско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата се наоѓа во центарот на селото. Изградена е во 1951 г. и осветена на 10 мај 2008 г. од митрополитот Константин Серско-нигритски. Во 1980 г. е додадена припрата и храмот е живописан.[1]

Во парохијата влегуваат параклисите „Св. Константин и Елена“, „Св. Ана“, „Св. Петка“, „Св. Троица“ и „Успение на пресв. Богородица“.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Τιμίου Προδρόμου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 26 октомври 2019.