Црква „Св. Ѓорѓи“ - Шемолтос

црква во Шемолтос, Зихненско

Свети Ѓорѓи (грчки: Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Шемолтос, Зихненско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Зихненско-неврокопската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°53′26.9″N 23°56′36.5″E / 40.890806° СГШ; 23.943472° ИГД / 40.890806; 23.943472
МестоШемолтос, Зихненско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитект(и)Китан Петров
Завршена1835
Управа
ЕпархијаЗихненско-неврокопска

Црквата е изградена во 1835 г. од истакнатиот мијачки мајстор Китан Петров.[1] Живописот е изведен од крушевскиот мајстор Стојче Станков.[2]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Василиев, Асен (1965). Български възрожденски майстори: живописци, резбари, строители. София: Наука и изкуство. стр. 205.
  2. Василев, стр. 177