Црква „Св. Ѓорѓи“ - Чаниште

црква во Чаниште, Прилепско

Свети Ѓорѓицрква во прилепското село Чаниште, претставник на Македонската преродба. Му припаѓа на Прилепското архијерејско намесништво во Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА.

Свети Ѓорѓи

Преден поглед на црквата

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Прилепечко-витолишка
Местоположба

Карта

Координати 41°09′45.8″N 21°41′14.4″E / 41.162722° СГШ; 21.687333° ИГД / 41.162722; 21.687333
Место Чаниште
Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Свети Ѓорѓи
Завршено 1870
Живопис 1882
Архитектонски опис
Стил преродбенички

Црквата е гробишен храм сместен во јужниот дел на селото. Според ктиторскиот натпис на јужниот ѕид, храмот е изграден во 1870 и живописан во 1882 година. Истиот натпис вели дека црквата е попрвена во 1929 година.[1]

Слики уреди

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Митревски, Никола (2011). „Претставите на сесловенските првоучители Св. Кирил и Св. Методиј во живописот од XIX век во Пелагонија, Мариово и Демирхисарско“ (PDF). Патримониум.мк. 4 (9): 294.

Надворешни врски уреди