Црква „Св. Ѓорѓи“ - Сирково (стара црква)

црква во селото Сирково

Свети Ѓорѓи — македонска православна црква, една од двете кои го носат истото име во неготинското село Сирково.[1]

Свети Ѓорѓи

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Росоманска
Местоположба

Карта

Координати 41°30′13.1″N 21°53′21.1″E / 41.503639° СГШ; 21.889194° ИГД / 41.503639; 21.889194
Место Сирково
Општина Росоман
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Ѓорѓи Победоносец
Изградба 1938
Архитектонски опис

Црквата е изградена во 1938 година и се наоѓа на 50-тина метри од новоизградената црква која го носи истото име. Не е фрескоживописана, но е осветена. Постоела камбанарија која подоцна била срушена од страна на еден од мештаните, кој истиот подоцна мистериозно загинал од удар на гром. Во 2006 година, црквата наново е препокриена со нови ќерамиди.

Наводи уреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.