Црква „Св. Ѓорѓи“ - Осој

црква во селото Осој

Црква „Св. Ѓорѓи“ - Осој — главна селска црква во мијачкото село Осој, сместена на самото сретсело во дебела сенка на една рамна и пространа ливада.

Црква „Св. Ѓорѓи“

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Дебарско
Парохија Дебарско-реканска
Местоположба

Карта

Место Осој (Дебарско)
Општина Дебар
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Ѓорѓи
Изградба XIX век
Живопис 1887
Архитектонски опис

Во црковниот двор се влегува преку камбанаријата, која е соѕидана од црвени фасадни тули, која служи и како порта кон црквата. Во самиот двор на црквата, воедно се наоѓа и кошаркарско игралиште.

Во иконостасот на црквата се наоѓа една икона на познатиот мајстор Дичо Зограф и остатокот на Исаија Џиков, зограф од истото село.

Галерија

уреди

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

41°31′46″N 20°38′38″E / 41.52944° СГШ; 20.64389° ИГД / 41.52944; 20.64389