Црква „Св. Ѓорѓи“ - Камен Дол

црква во селото Камен Дол
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Свети Ѓорѓи
македонска православна црква
Епархија Повардарска
Архијерејско намесништво Кавадаречко
Парохија Росоманска
Местоположба
Место Камен Дол
Општина Росоман
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Ѓорѓи Победоносец
Изградба 19 век
Архитектонски опис

Свети Ѓорѓи — македонска православна црква, единствена селска црква на неготинското село Камен Дол.[1] Црквата е изградена во 19 век и се наоѓа со руинирана состојба.

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.