Црква „Св. Ѓорѓи“ - Кавак (Лагадинско)

црква во Кавак, Лагадинско

Свети Ѓорѓи (грчки: Αγίου Γεωργίου) — црква во селото Кавак, Лагадинско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.

Свети Ѓорѓи
Αγίου Γεωργίου
Карта
40°44′16.3″N 23°32′46.5″E / 40.737861° СГШ; 23.546250° ИГД / 40.737861; 23.546250Координати: 40°44′16.3″N 23°32′46.5″E / 40.737861° СГШ; 23.546250° ИГД / 40.737861; 23.546250
МестоКавак, Лагадинско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типтрикорабна базилика
Завршена1955
Управа
Архијерејско намесништвоМавровско
ЕпархијаСерско-нигритска

Црквата е парохиски храм. Изградена е во 1955 г. и осветена од митрополитот Максим Серско-нигритски во 1995 г. Градбата претставува трикорабна базилика со ќерамиди. Живописувањето на храмот започнало во 2005 г.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. „Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 26 октомври 2019.