Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ - Нисија

црква во Нисија, Воденско

Рождество на Пресвета Богородица (грчки: Γενεθλίου της Θεοτόκου) — преродбеничка црква на околу 2 км југоисточно од селото Нисија, Воденско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Воденско-постолско-мегленската епархија на Цариградската патријаршија.

Рождество на Пресвета Богородица
Γενεθλίου της Θεοτόκου
Карта
40°48′36.74″N 21°56′43.87″E / 40.8102056° СГШ; 21.9455194° ИГД / 40.8102056; 21.9455194Координати: 40°48′36.74″N 21°56′43.87″E / 40.8102056° СГШ; 21.9455194° ИГД / 40.8102056; 21.9455194
МестоНисија, Воденско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Културнонаследна категоријаспоменик на културата
Стилпреродбенички
Изградба1741
Управа
Архијерејско намесништвоВоденско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Црквата е забележителна градба од 1741 г. со вреден оригинален живопис.[1] Во 1969 г. е прогласена за споменик на културата.[2]

На почетокот на XXI век храмот е запустен и во урнатини.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. 1,0 1,1 „Νησί“. Edessa City. Посетено на 16 март 2018.
  2. „ΥΑ 27702/25-1-1969 - ΦΕΚ 84/Β/5-2-1969“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 16 март 2018.