Црква „Пресвета Богородица Пројавена“ - Солун

црква во Солун

Пресвета Богородица Пројавена (грчки: Παναγία Φανερωμένη) — црква во градот Солун, Егејска Македонија. Влегува во состав на Солунската епархија на Цариградската патријаршија.[1]

Пресвета Богородица Пројавена
Παναγία Φανερωμένη
Карта
40°38′45″N 22°56′18″E / 40.64583° СГШ; 22.93833° ИГД / 40.64583; 22.93833
МестоСолун
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архит. типтрикорабна базилика
Изградба1955 – 1961
Управа
ЕпархијаСолунска

Црквата се наоѓа на улица „Аркадиуполи“ бр. 20, во центарот на истоимената населба. Изградбата започнала во 1955 г. од самите мештани, од кои највеќето биле грчки дојденци Мала Азија и Источна Тракија. Во 1961 г. изградбата завршиле и храмот е отворен на 14 мај од митрополитот Пантелејмон Солунски. Името го носи по иконата Богородица Пројавена (Фанеромени) донесена од црквата во долното маало на источнотракиското село Авдими (Учмакдере) од каде дошле Грците. Во 1889 г. црквата била запалена заедно со неколку куќи во подрачјето, но иконата останала и била спасена. Во 1914 г. бегалци од селото се населиле во Солун, понесувајќи ја со себе чудотворната икона. Иконата е поставена во црквата „Св. Агапија, Ирина и Хионија“ подигната во 1920 г., а во 1961 г. е префрлена во истоимената црква.[2]

Новиот храм претставува трикорабна базилика. Внатре има впечатлив владички престол од мермер.[3] Храмот има и параклис „Св. Јоаким и Ана“.[4]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. „Παναγία Φανερωμένη“. Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Посетено на 10 октомври 2016.
  2. „Σύντομο ιστόρικο“. Ιερός Ναός Παναγίας Φανερωμένης. Архивирано од изворникот на 2016-10-11. Посетено на 10 октомври 2016.
  3. Τερμεντζόγλου, Γεώργιος Κ (2013). Εγκαίνια νεότερων ναών της Θεσσαλονίκης (1912-2011) (PDF). Θεσσαλονίκη: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Θεολογική Σχολή, Τμήμα Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας. стр. 48.
  4. „Παρεκκλήσιο των Αγίων Θεοπατόρων Ιωακείμ και Άννης“. Ιερός Ναός Παναγίας Φανερωμένης. Посетено на 10 октомври 2016.

Надворешни врски уреди