Црква „Покров на Пресвета Богородица“ - Мралино

црква во селото Мралино
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Покров на Пресвета Богородица
Mralino.JPG

Поглед кон црквата

македонска православна црква
Епархија Скопска
Архијерејско намесништво Скопско
Местоположба

Карта

Место Мралино
Општина Илинден
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Пресвета Богородица
Изградба 30 септември 2000
Осветување 30 октомври 2011
Архитектонски опис

Покров на Пресвета Богородица — црква во скопското село Мралино. Изградбата почнала на 30 септември 2000, кога камен-темелникот бил поставен и осветен од Неговото блаженство г.г. Стефан. По единаесет годишна изградба, црквата била завршена и свечено осветена на 30 октомври 2011 година.[1]

ГалеријаУреди

Внатрешност

НаводиУреди

  1. „Осветена црквата „Покров на Пресвета Богородица" во село Мралино, општина Илинден“. Скопска епархија. 1 ноември 2011. Архивирано од изворникот на 2011-11-10. Посетено на 2012-03-08.