Црква „Воскресение Христово“ - Могилец

црква во селото Могилец
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Вознесение Христово
Church of Christ's Resurrection Mogilec 10.JPG

Поглед на манастирската црква

Македонска православна црква
Епархија Дебарско-кичевска
Архијерејско намесништво Бродско
Парохија Манастиречка
Местоположба
Координати 41°39′44.82″N 21°13′12.14″E / 41.6624500° СГШ; 21.2200389° ИГД / 41.6624500; 21.2200389Координати: 41°39′44.82″N 21°13′12.14″E / 41.6624500° СГШ; 21.2200389° ИГД / 41.6624500; 21.2200389
Населено место Могилец
Општина Македонски Брод
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Исус Христос
Изградба 2005
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

Вознесение Христово — главна манастирска црква на новиот Могилечки манастир во поречкото село Могилец.[1][2]

Манастирската црква се наоѓа во непосредна близина на регионалниот пат Македонски Брод-Самоков.

ИсторијаУреди

Изградбата на манастирската црква започнала со поставување на камен-темелник во 2005 година од страна на митрополитот Тимотеј Дебарско-кичевски.[2]

ГалеријаУреди

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (ed.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.
  2. 2,0 2,1 "Манастиречка парохија". Дебарско-кичевска епархија. Посетено на 25 октомври 2017.

Надворешни врскиУреди