Црква „Воздвижение на Чесниот Крст“ - Сокол

црква во Сокол, Серско

Воздвижение на Чесниот Крст (грчки: Ιερός Ναός Τιμίου Σταυρού) — црква во селото Сокол, Серско, Егејска Македонија. Влегува во состав на Серско-нигритската епархија на Цариградската патријаршија.[1] Црквата е парохиски храм.

Воздвижение на Чесниот Крст
Τιμίου Σταυρού
Карта
41°5′0.6″N 23°43′33.5″E / 41.083500° СГШ; 23.725972° ИГД / 41.083500; 23.725972Координати: 41°5′0.6″N 23°43′33.5″E / 41.083500° СГШ; 23.725972° ИГД / 41.083500; 23.725972
МестоСокол, Серско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Архитектонски типеднокорабна базилика
Завршена1955
Управа
Архијерејско намесништвоСерско
ЕпархијаСерско-нигритска

Историја Уреди

Црквата е изградена на сретселото во 1955 г. со средства на жителите. Градбата е мала еднокорабна базилика. Сета внатрешност е живописана.[1]

Во парохијата влегува и храмот „Св. Атанас“, сместен вон селото.[1]

Поврзано Уреди

Наводи Уреди

  1. 1,0 1,1 1,2 „Ιερός Ναός Τιμίου Σταυρού“. Ιερά Μητρόπολη Σερρών και Νιγρίτης. Посетено на 16 октомври 2019.