Црква Свети Илија (Мокриево)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Црква Свети Илија


Местоположба 41°22′30″N 22°50′18″E / 41.37500° СГШ; 22.83833° ИГД / 41.37500; 22.83833
Основни податоци
Место Мокриево
Општина Ново Село
Тип

 црква


Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Црква Свети Илијаархеолошко наоѓалиште во Мокриево, Општина Ново Село.

Претставува црква од старохристијанско време. На висок рид што доминира над околината, оддалечен 3 км од селото, има темели од црква[1].

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069