Црква Пресвета Богородица (Минск)

Црквата Пресвета Богородица (белоруски: Архікафедральны касцёл Імя Найсвяцейшай Дзевы Марыі) е црква која се наоѓа во Минск, Белорусија и спаѓа во склопот на Римокатоличката црква. Катедралата била изградена во 1710 година како црква на Исусовото општество. Во 1793 година, кога Русија ја зазела Белорусија, таа паднала под раководство на руската црква. Во 1797 година била опожарена, во 1917 реновирана. Но веднаш со доаѓањето на комунизмот, црквата била затворена. Vо 1997 година била повторно реновирана од страна на Римокатоличката црква.

Црква Пресвета Богородица
Архікафедральны касцёл Імя Найсвяцейшай Дзевы Марыі
Minsk Catholic Mary church.jpg
Основни податоци
МестоМинск, Белорусија
Координати53°54′11.33″N 27°33′15.85″E / 53.9031472° СГШ; 27.5544028° ИГД / 53.9031472; 27.5544028