Црква Доминус Флевит

Црквата Доминус Флевит е римокатоличка црква која се наоѓа во Ерусалим, Израел. Оваа црква поточно се наоѓа на Маслиновата Гора веднаш до стариот дел на градот.

Црква Доминус Флевит
Dominus flevit1.jpg
Основни податоци
МестоИзраел Ерусалим, Израел
КоординатиКоординати: 31°46′41″N 35°14′30″E / 31.77806° СГШ; 35.24167° ИГД / 31.77806; 35.24167
ПрипадностРимокатолицизам
Архитектонски опис
Архитект(и)Антонио Барлузи
Завршен1955
Jerusalem Dominus flevit BW 1.JPG

Реведено од латински јазик, Доминус Флевит значи Кралско плачење. Последен пат била реконструирана во 1955 година.