Црква Воведение на Пресвета Богородица (Љубљана)

Црквата Воведение на Пресвета Богородица (словенечки :Cerkev Marijinega oznanjenja) е црква кој се наоѓа во Љубљана, Словенија. Била изградена во периодот од 1645 до 1660 година со барокски стил

Црква Воведение на Пресвета Богородица
Cerkev Marijinega oznanjenja
Основни податоци
МестоЉубљана, Словенија
КоординатиКоординати: 44°25′54.27″N 26°5′55.64″E / 44.4317417° СГШ; 26.0987889° ИГД / 44.4317417; 26.0987889
Припадностхристијанство
Архитектонски опис
Архитектонски типцрква