Цвитко Билиќ

велосипедист

Цвитко Билиќ (хрватски: Cvitko Bilić; р. 19 октомври 1943) — поранешен хрватски професионален друмски велосипедист, кој настапувал во 1960-тите и 1970-тите години. Исто така, настапувал за Југославија на Летните олимписки игри 1968 и на Летните олимписки игри 1972.[1]

Цвитко Билиќ
Лични податоци
Цело имеЦвитко Билиќ
Роден19 октомври 1943 (1943-10-19) (79 г.)
Лоборика крај Пула,
Кралство Италија
Висина1,83 м
Маса76 кг
Податоци за клубот
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Значајни победи
3 × Истарски пролетен трофеј (1967, 1968, 1970)
2 × Трка околу Србија (1971, 1973)
2 × Трка околу Југославија (1965, 1971)

Билиќ бил прогласен за спортист на годината во 1966 година од хрватскиот спортски дневен весник Спортске новости.

Олимписки резултатиУреди

Трка 1968 1972
Поединечна друмска трка 25.
Екипен хронометар 16. 21.

НаводиУреди

  1. „Cvitko Bilić“. Sports-Reference.com. Архивирано од изворникот на 2012-12-15. Посетено на 25 јануари 2014.

Надворешни врскиУреди