Цветкоско Чукаре

археолошко наоѓалиште во Македонија
Цветкоско Чукаре

Карта

Местоположба 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917
Основни податоци
Место Врбјани, Прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Цветкоско Чукареархеолошко наоѓалиште во прилепското село Врбјани. Претставува населба од римско време, која е развлечена тумба што се наоѓа на 150 м јужно од селото, од десната страна на патот за селото Обршани. На површината се забележуваат фрагменти од керамички садови, покривни ќерамиди и градежен материјал. Била најдена и една бронзена монета.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998