Цанко Лавренов

Цанко Иванов Лавренов (бугарски: Цанко Иванов Лавренов 24 ноември 189616 декември 1978) бил бугарски уметник и ликовен критичар. Тој е еден од најистакнатите и највлијателните бугари во периодот на дваесеттиот век. Модернист под влијание на симболизмот,[1] Лавренов е најпознат по неговите пејзажи на стариот град Пловдив како и неговите манастирски циклуси.

Цанко Лавренов
Tsanko Lavrenov, pic. Z.Boyadjiev.jpg
Роден(а)ноември 24, 1896(1896-11-24)
Пловдив, Бугарија
Починал(а)декември 16, 1978(1978-12-16) (возр. 82)
Софија, Бугарија
НационалностБугарија Бугар
Познат(а) поУметник
Скулптура на Лавренов во Пловдив.

Биографија и кариераУреди

Цанко Лавренов се родил на 24 ноември 1896 во градот Пловдив, Бугарија. Неговиот дедо, Лаврентиј, бил трговец со книги и се занимавал со препишување на католички ракописи.[2] Лавренов дипломирал во Францускиот колеџ во Пловдив.[2] Во 1921-22, тој се запишал во приватно уметничко училиште во Виена.[2]

Избрани делаУреди

  • „Стариот Пловдив“ (1930)
  • „Преображенски манастир“
  • Куршум хан (1937)
  • Црквата „Света Софија“ во Охрид (1942)
  • Црквата „Св. Пантелејмон“ во Велес, Македонија (1943)
  • Мртва природа со цвеќиња од поле (1944)
  • Стариот Пловдив - диптих (1946)
  • Стариот Пловдив (1974–75)

Свето Горски циклусУреди

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди