Христијан Тодороски

Христијан Тодороски - Кико (Прилеп, 7 април 1992) e македонски пејач на забавна музика.[1]

ЖивотописУреди

Тодороски е роден на 7 април 1992 година во Прилеп. Средното музичко образование го завршил во Битола, отсек ударни инструменти. Желбата за музика како и неговиот талент се појавиле уште од самото детство, бидејќи потекнува од музичко семејство. Во 2002 настапил на детскиот фестивал „Сребрен Ѕвон“ во Прилеп со песната „Дедо Коле“. Својот прв успех на музичко поле го забележал на 18 години во првиот „Македонски идол“. Веднаш по завршувањето на ова музичко шоу потпишал договор со продукциската куќа „Mak Music“ под раководство на Јован Јованов и Кристијан Стефановски (JJ Records и Plan B Production). Својот прв сингл „Пекол и Рај“ за кој имал и видео запис го издал кој крајот на јули 2011 година. Во овој период следуваа настапи низ ноќните клубови во Македонија. Вториот сингл со кој настапил на „Охрид Фест - 2011“ со сингел „Ти Си Опасна“. Потоа настапил на “МакФест 2011“ со синглот “Не Ме Боли“. Неговото прво ЦД издание ќе биде промовирано на пролет 2012 година.

НаводиУреди

  1. „Кој е Христијан Тодороски?“. Многоо. 4 април 2011 15:30. Посетено на 2012-01-02. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врскиУреди

Видеа