Хинтершеленберг

село во Лихтенштајн

Хинтершеленберг (германски: Hinterschellenberg) — село во Лихтенштајн, сместено многу близу австриската граница и припаѓа на општината Планкен.

Хинтершеленберг
Hinterschellenberg
Село
Рускиот споменик во Лихтенштајн
Рускиот споменик во Лихтенштајн
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Лихтенштајн" does not existМестоположба на Хинтершеленберг во Лихтенштајн
Координати: 47°14′N 9°32′E / 47.233° СГШ; 9.533° ИГД / 47.233; 9.533Координати: 47°14′N 9°32′E / 47.233° СГШ; 9.533° ИГД / 47.233; 9.533
Држава Лихтенштајн
Општина Планкен
Надм. вис.&10000000000000620000000620 м
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број9498
Повик. бр.(+423) ...

Преглед уреди

Селото претставува ексклава на Шеленберг, близу Шеленберг и предградијата на австрискиот град Фелдкирх. Во него се наоѓа рускиот споменик во Лихтенштајн.