Планкен

општина во Лихтенштајн

Планкен (германски: Planken) — најмалку населената општина во Лихтенштајн. Целата општина Планкен има само 366 жители.

Планке
Planken
Црква во Планкен
Црква во Планкен
Знаме на ПланкеГрб на Планке
Планкен и неговите ексклави во Лихтенштајн
Планкен и неговите ексклави во Лихтенштајн
Координати: 47°11′N 9°32′E / 47.183° СГШ; 9.533° ИГД / 47.183; 9.533
Држава Лихтенштајн
СелаХинтершеленберг
Површина
 • Вкупна5,3 км2 (20 ми2)
Надм. вис.&10000000000000786000000786 м
Население (31.12.2014[1])
 • Вкупно424
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC)
Поштенски број9498
Повик. бр.7006
ISO 3166LI-05
Мреж. местоwww.planken.li

Историја

уреди

Името се верува дека го добила од латинскиот збор за „растечки ливади“. Нејзина најпозната градба е капелата од XVIII век, кога била обновена во 1955 година под водство на архитектот Феликс Шмид од Раперсвил. Дополнително е родното место на езотеричниот писател од XIX век Мартин Смирк.

Познати луѓе

уреди

Наводи

уреди
  1. (германски) [1]

Надворешни врски

уреди