Харлоу Шепли

Харлоу Шепли (2 ноември 1885 - 20 октомври 1972) — американски астроном

Харлоу Шепли
HarlowShapely-crop.jpeg
Роден2 ноември 1885
Нешвил, Мисури
Починалоктомври 20, 1972(1972-10-20) (возр. 86)
Болдер, Колорадо
НационалностАмериканец
ПолињаАстрономија
ОбразованиеУниверзитетот на Мисури, Универзитетот Принцентон
Докторски менторХенри Норис Расел
Познат поСонцето во Млечниот Пат

Шепли бил директор на опсерваторијата „Хејл“ на Универзитетот Харвард во САД од 1921 до 1952 година. Тој го сменил нашето сфаќање за галаксијата, покажувајќи дека Сонцето кружи околу централното јадро оддалечено 30,000 светлосни години.