Хале (административен округ)

Хале бил еден од трите административни окрузи на Саксонија-Анхалт, Германија, и се наоѓал на југот на покраината.

Хале
Административен округ
Карта на Saxony-Anhalt со округот Хале
Карта на Saxony-Anhalt со округот Хале
ЗемјаГерманија
Сој. покраинаСаксонија-Анхалт
Укинат2004-01-01
Админ. центарХале
Површина
 • Вкупна4.430 км2 (1,710 ми2)
Население (1999)
 • Вкупно876.132
 • Густина200/км2 (510/ми2)

Историја уреди

Бил основан во 1952, како дел од Источна Германија. Бил распуштен на 1 јануари 2004 година. Неговите функции биле преземени од Landesverwaltungsamt, кое има три канцеларии во поранешните седишта на окружните влади.

Административни единици уреди

Окрузи
Kreise
Слободни градови
Kreisfreie Städte
  1. Бургенланд
  2. Мансфелдер Ланд
  3. Мерзебург-Кверфурт
  4. Залкрајс
  5. Зангерхаузен
  6. Вајсенфелс
  1. Хале

Поврзано уреди