Фросини ― село во Тоскана, средишна Италија, административно е поделок на општината Кјусдино, во покраината Сиена. За време на пописот во 2001 година, неговото население било 45 жители.[1]

Фросини
поделок
Поглед на Фросини
Поглед на Фросини
Земја Италија
Регион Тоскана
ПокраинаСиена
ОпштинаКјусдино
Надм. вис.&10000000000000346000000346 м
Население (2011)
 • Вкупно31
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

НаводиУреди

  1. Грешка во Lua во Модул:Lang, ред 15: attempt to index field 'lang_name_table' (a nil value) Popolazione residente - Siena (dettaglio loc. abitate) - Censimento 2001, Istat.