Фредерик Паси (француски: Frédéric Passy), (роден во Париз, на 20 мај 1822 - починат во Неји на Сена, на 12 јуни 1915 – француски хуманист, економист и заговорник на меѓународна арбитража. Заедно со Анри Динан бил првиот добитник на Нобеловата награда за мир во 1901 година. Откако работел како ревизор во францускиот Државен совет (1846-1849), се посветил на пишување, предавање и организирање хуманитарни акции. Бил заговорник на разни економски реформи[2] како во Франција, така и во целиот свет. Ѝ припаѓал на традицијата на либералната традиција на англиските економисти Ричард Кобден и Џон Брајт од 19 век кои и лично ги познавал.[3][4]

Фредерик Паси
Frédéric Passy
Пратеник од 8 арондисман на Париз
На должноста
1881–1889
Наследник Мариус Мартен
Член на советот на департманот Сен-е-Оаз
На должноста
1874–1898
Лични податоци
Роден(а) Фредерик Паси
20 мај 1822(1822-05-20)[1]:975
Париз, Франција
Починал(а) 12 јуни 1912(1912-06-12) (возр. 90)[1]:975
Неји на Сена, Франција
Националност француска
Партија независен
Сопружник Бланш Сажере (в. 1847; died 1900)
Деца
 • Пол Паси (син)
 • Жан Паси (син)
 • Мари Лујз Паси (ќерка)
 • Аликс Паси (ќерка)
Професија Економист
Познат(а) по Основање на меѓупарламентарна унија
Награди

Творештво уреди

 • Mélanges économiques (1857)
 • De la Propriété Intellectuelle (1859)
 • De l'Enseignement obligatoire (1859)
 • Leçons d'économie politique (1860–61)
 • La Démocratie et l'Instruction (1864)
 • La Guerre et la Paix (1867)
 • L'Histoire du Travail (1873)
 • Malthus et sa Doctrine (1868)
 • La Solidarité du Travail et du Capital (1875)
 • L'Histoire et les sciences morales et politiques (1879)
 • Le Petit Poucet du 19ième Siècle: George Stephenson (1881)
 • Historique du mouvement de la paix (1905)

Наводи уреди

 1. 1,0 1,1 „Frederic Passy“. The American Journal of International Law. Cambridge University Press. 6 (4): 975–976. 1912. doi:10.2307/2186901. ISSN 0002-9300. JSTOR 2186901.
 2. „Frédéric Passy | French economist“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 8 април 2019.
 3. „The Nobel Peace Prize 1901“. NobelPrize.org (англиски). Посетено на 8 април 2019.
 4. Frédéric Passy (босански), 6 октомври 2017, Посетено на 8 април 2019

Надворешни врски уреди