Финале на Купот на УЕФА 1973

Финале на Купот на УЕФА 1973 — фудбалски натпревар на Куп на УЕФА. Освојувач на купот била англискиот фудбалски клуб ФК Ливерпул кој го победил на германскиот фудбалски клуб ФК Борусија Менхенгладбах со вкупен резултат од 3-2. Првиот натпревар беше одигран на Енфилд, Ливерпул на 10 мај 1973 година, а вториот натпревар на 23 мај 1973 година во Менхенгладбах.

Финале на Купот на УЕФА 1973
ПрвенствоКуп на УЕФА 1973
on aggregate
Прв натпревар
Датум10 мај 1973
СтадионЕнфилд, Ливерпул
СудијаЕрих Линмајер (Австрија)
Гледачи41,169
Втор натпревар
Датум23 мај 1973
СтадионBökelbergstadion, Менхенгладбах
СудијаПавел Казаков (Советски Сојуз)
Присутни гледачи34,905
1972
1974