Филм за пчелата (филм)

Филм за пчелата (англиски: Bee Movie) е компјутерски анимацијакомедија филм од 2007 год. Филмот е номиниран за најдобар анимиран филм на Златен Глобус. Во филмот, гласовите ги позајмуваат Рене Зелвегер, Џери Сеинфилд, Метју Бродерик, Крис Рок и др.

„Филм за пчелата
(Bee Movie)“
Bee movie ver2.jpg
РежисерСимон Џ. Смит
ПродуцентЏери Сеинфилд
СценаристЏери Сеинфилд
НастапуваатЏери Сеинфилд
Рене Зелвегер
Метју Бродерик
Џон Гудман
Крис Рок
Жанранимација, комедија
МузикаРуперт Грегсон-Вилијамс
ДистрибутерParamount Pictures
Премиера2 ноември 2007
Држава САД
Јазиканглиски

УлогиУреди

Глумци Ликови
Џери Сеинфилд Бери Би Бенсон
Рене Зелвегер Ванеса Блум
Метју Бродерик Адам Флејман
Крис Рок Мусблад “Москито”
Патрик Варбутон Кен
Кети Бејтс Џенет Бенсон
Бери Левинсон Мартин Бенсон