Фереро СпА е италијански производител на чоколада и други кондиторски производи, основан од Пјетро Фереро, слаткар, во 1946 година со седиште во Алба, Пиемонт, Италија. Компанијата го постигнала успехот на чело со синот на Пјетро, Микеле Фереро, потоа со неговиот син Пјетро Микеле (внук на основачот), кој го надгледуваше глобалниот бизнис пред да почине на 18 април 2011 година во велосипедска несреќата на возраст од 47 години. Анкетата во 2009 од Институтот за Репутација ја рангираше Фереро како најреномирана компанија во светот. Тоа е приватна фирма во сопственост на семејството Фереро и е опишана како „една од најпознатите таинствени фирми во светот.“[1] Групата Фереро во светот , на чело извршен директор Џовани Фереро, вклучува 38 трговски друштва, 18 фабрики, а околу 21.500 вработени.

Ferrero S.p.A.
ВидДруштво со ограничена одговорност (приватна сопственост)
Дејностхрана
Основано1946; пред 78 години (1946)
ОсновачПјетро Фереро
Седиште,
Опслужувани подрачја
цел свет
Клучни личности
Џовани Фереро
Производислаткарски производи
МаркиФереро рочер
Нутела
Рафаело
Тик так
Киндер чоколада
Доход 10.3 милијарди (за фискална година 2016)
Оперативен доход
€889 милиони (за фискална година 2014-2015)
СопственикЏовани Фереро
Вработени
33,219 (за фискална година 2014-2015)
Мреж. местоferrero.com
Логото на Фереро со корпоративен фонт со истото име
Логото на Фереро со корпоративен фонт со истото име

Историја

уреди

Во 1946 година, Пјетро Фереро измислил крем од лешници и какао, добиени од Гјандуја, да се мачка на леб, и го нарекол паста гјандуја. Затоа Фереро создаде нова компанија за да го произведува и продава. Синовите на Фереро станаа заеднички извршни директори. Микеле Фереро го изменил рецептот на неговиот татко за да се произведе Нутела, која за првпат беше продадена во 1964 година и стана популарна во целиот свет.

Компанијата придава големо значење на тајноста, наводно, да се заштитат од индустриска шпионажа. Таа никогаш не одржала прес-конференција и не дозволува медиумски посети на својата фабрика. Производите Фереро се направени со машини дизајниран од страна на куќа во одделот за инженерство.

Производи

уреди
Податотека:Ferrero Headquarter (Nutella company).jpg
Фереро Спа во Пино Торинезе

Во прилог на Нутела, Фереро произведува многу други производи, вклучувајќи ги и чоколадите Фереро Рошер, Покет Кафе, Мон Шери, Џиото, Рафаел Конфетериа, Рафаело крем бонбони со кокос, Ханута чоколадни обланди исполнети со лешник и Тик Так освежувачки бомбони за здив. Верзија од темно чоколадо на Фереро Рошер исто така е достапна, наречена Фереро Рондноир, кој содржи бисер на темното чоколадо во центарот наместо лешник, еурокрем, наместо нутела и парчиња крцкава чоколадо наместо мелени лешници. Исто така постои и кокос верзија, Конфетериа Рафаел, кој содржи млечен крем на бадем од околу и покриена со шлаг и рендан кокос. Колекцијата Фереро Престиж е збир на три пралини: Рошер,Рондноир и кокос верзија наречена градина Коко. Бонбоните градина Коко се слични на Конфетериа Рафаел, но имаат крем од кокос наместо млечен крем. Фереро, исто така, ја произведува серијата Киндер, вклучувајќи Киндер Сурпрајс или Киндер Сорпреса во Италија (исто така познат како "Киндер јајца"), Фиеста Фереро, Киндер чоколадни редови, Киндер Среќен Хипо, Киндер Макси, Киндер Буено и Киндер Деличе.

Наводи

уреди
  1. Ilan Brat; Jeffrey McCracken; Dana Cimilluca (November 9, 2009). „Hershey Plots Cadbury Bid“. The Wall Street Journal. [Ferrero] is known for the secrecy with which it guards its chocolate recipes and its management decisions.

Надворешни врски

уреди