ФК Ираклис (грчки: 'Γυμναστικός Σύλλογος Ηρακλής Θεσσαλονίκης') е грчки фудбалски клуб от Солун кој моментално игра во Грцка Суперлига. Клубот игра на стадионот Кафтанзоглијо во Солун

ФК Ираклис
Iraklis Logo
Целосно име Гимнастички Клуб Ираклис Солун
Γυμναστικός Σύλλογος Ηρακλής Θεσσαλονίκης
Основан 1908
Распаднат
Стадион Стадион Кафтанзоглијо
Капацитет 28.029
Лига Грчка Суперлига
2009/2010 10.
Екипни бои
Kit body stripesonwhite.png
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Домашен дрес
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Екипни бои
Гостински дрес

ИсторијаУреди

Клубот бил основан во 1908 година во центарот на Солун. Првото име на клубот било Македоникос. Во 1911 година клубот бил преименуван во Ираклис. Ираклис за првпат победил во Солунска Фудбалска Лига во 1914 година, а за вторпат во 1915 година. Клубот исто така има освоено 5 ЕПСМ Лиги (пред 1959 година).[1] Во 1976 година Ираклис освои Грчкиот Куп. Во финалето Ираклис победи Олимпиакос.[2] Во 1985 година Ираклис освои Балканскиот Куп. Во финалето Ираклис го победил романскиот клуб Арџеш Питешт со 4-1 во Солун и загубил 3-1 во Питешт.[3]

ИграчиУреди

Моментален СоставУреди

Бр. Позиција Играч
2   ОД Ѓоргос Киријазис
4   ОД Тасос Катсабис
5   ОД Ѓоргос Кацикас
6   ОД Петрос Канакудис
7   СР Роберт Шот
8   СР Стељос Илијадис
10   СР Богдан Мара
11   СР Карлиниос
12   НП Монсеф Зерка
13   ОД Пабло Лима
14   СР Марсел Роман
15   СР Сани Кејта
16   ОД Хосеми
17   СР Манолис Папастерјанос
18   НП Томас Цитас
Бр. Позиција Играч
19   ОД Никос Арабаѕис Хозе Мануел Пинто
20   НП Виктораш Јакоб
21   ГМ Димитрис Елефтеропулос
26   СР Питу
27   СР Пасхалис Вуцјас
29   НП Луис Енгуат-Махоп
30   СР Хавијер Роблес
31   ГМ Илиас Мелкас
33   ГМ Норберт Витковски
37   ГМ Ѓоргос Бандис
40   СР Жоел Епале
66   СР Дани
77   НП Карим Солтани
91   СР Димитрис Стаму
92   ГМ Јанис Гуѕелас

ПочестиУреди

РегионалниУреди

Солунска Лига

Шампиони (1): 1914, 1915

ЕПСМ Лига

Шампиони (5): 1926-1927, 1938-39, 1939-40, 1950-51, 1951-52
Вицешампиони (6): 1923-24, 1925-1926, 1929-30, 1936-37, 1946-47, 1952-53

ДомашниУреди

Вицешампиони (3): 1933-34, 1938-39, 1946-47
Шампиони (1): 1975-1976
Вицешампиони (4): 1946-47, 1956-57, 1979-80, 1986-87

МеѓународниУреди

Шампиони (1): 1984-1985

ИзвориУреди

  1. „Greece - Final Tables 1906-1959“ (англиски). RSSSF. Посетено на 19 February 2011.
  2. „Greece - List of Cup Winners“ (англиски). RSSSF. Посетено на 19 February 2011.
  3. „Balkan Cup 1980-94“ (англиски). RSSSF. Посетено на 19 February 2011.

Надворешни ВрскиУреди

Официјална страница на ФК Ираклис