Уха — чиста руска супа, направена од разни видови риба, како што се лубин, сом, штука, па дури и гргеч.

Уха – супа од риба со состојки: риба (есетра, лосос, бакалар, коренест зеленчук, праз, компири)

Опис

уреди

Обично содржи коренест зеленчук, корен од магдонос, праз, компир, ловоров лист, копра, естрагон и зелен магдонос и се зачинува со црн пипер, шафран, морско оревче и семе од анасон. Риби како што се костреш, линар, сом и слатководен бакалар понекогаш се користат за да се додаде вкус на супата. Супата потекнува од културата на руските Козаци - коњаниците од степите, а супата најмногу се поврзува во Русија со регионот Дон.[1][2]

 
Сад со поретка варијанта на уха (руски: опеканная уха ) направени од пропржен риба (смуѓ)

Иако уха е јадење од риба што се прави со супа, нема да биде сосема точно ако се нарече „рибја чорба“. „Уха“ почна да се користи како термин за рибја чорба во руската кујна кон крајот на 17-ти до почетокот на 18-от век. Во претходните времиња, овој израз се однесуваше на густи чорби од месо, а подоцна и на чорби од пилешко месо. Од 15 век, рибата почнала сѐ почесто да се користи за подготовка на уха, со што се создаде супа со карактеристичен вкус. Во 19 век, многу патници кои ја посетиле Русија тврделе дека ухата е едно од најдобрите јадења во руската кујна.

При подготовката на уха се користело малку зеленчук, а всушност, во класичната белоруска кујна, ухата едноставно била богата чорба од риба која се служела со рибји пити (пирошки, растегаи, кулебјака и други пироги). Овие денови ухата најчесто е рибја чорба, варена со компири и друг зеленчук. Може да се користат различни видови слатководни риби, а некои страсни љубители на јадењето сметаат дека не може да се направи добра уха од видови морска риба. Слатководната риба дава најдобар вкус на јадењето и затоа, ако се користи замрзната риба, подобро е да не се одмрзнува. Предност се дава на помалите, помлади риби, при што не се користат опашките на поголемите риби.

Наводи

уреди
  1. „Rostov-on-Don volunteers help to conduct annual "Donskaya Ukha" festival“. welcome2018.com. Архивирано од изворникот на 2018-10-03. Посетено на 2018-10-03.
  2. „Don Cuisine“. RTG CORP (англиски). Посетено на 2018-10-03.