Утарп (германски: Utarp) — општина во округот Витмунд, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Утарп
Училиштето во селото
Училиштето во селото
Утарп is located in Германија
Утарп
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Витмунд
Општ. заед. Холтрим
Градоначалник Хармине Бентс (WG)
Основни податоци
Површина 6,37 км2
Надм. височина 2 м
Население 672 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WTM
Пошт. бр. 26556
Повик. бр. 0 49 75
Местоположба на Утарп во рамките на округот Витмунд
Карта
Координати 53°37′0″N 7°28′0″E / 53.61667° СГШ; 7.46667° ИГД / 53.61667; 7.46667Координати: 53°37′0″N 7°28′0″E / 53.61667° СГШ; 7.46667° ИГД / 53.61667; 7.46667

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Општината е оддалечена само 14 километри од брегот на Северното Море, поради што општината зависи од туризмот.

Општински единициУреди

Покрај главното место Утарп, кон општината припаѓаат и местата Нарп и Шлај.

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди