Штимле (албански: Shtime, српски: Штимље, Štimlje) — град и седиште на истоимената општина во Урошевачкиот округ во јужно Косово. Територијата на општината зафаќа 134 км2 и има 27.324 жители.

Штимле
Општина и град
Shtime
Штимле is located in Косово
Штимле
Штимле
Локација во Косово
Координати: 42°26′N 21°02′E / 42.433° СГШ; 21.033° ИГД / 42.433; 21.033
ДржаваРепублика Косово
ОкругУрошевац
Површина
 • Општина и град134 км2 (52 ми2)
Население (2011)
 • Општина и град27,324
 • Густина203,9/км2 (5,280/ми2)
 • Градскo7,255
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број72000
Повик. бр.+381 290
Таблици05
Мреж. местоMunicipality of Shtime

Надворешни врски уреди